• Upravni odbor • Rezultati • Svi članovi od osnovanja
Kajak klub u Šapcu osnovan je 1948. godine pod imenom "Zorka". U početku je delio prostorije sa veslačkim klubom "Vihor" koji je 1958. prestao da postoji. Zbog širenja hemijske industrije "Zorka", klub se našao u krugu fabrike te je morao biti izmešten na novu lokaciju. Stara zgrada još uvek postoji, ali nije u funkciji (građevina od armiranog betona, koja se nalazi oko 500 m iza novog mosta, u krugu HI "Zorka").
Nove prostorije klub dobija u velikom hangaru na Starom gradu. U to vreme bio je jedan od najjačih i najmasovnijih klubova u zemlji. Posedovao je sopstveni gliser i pentu od 55 KS, prikolicu za prevoz čamaca i kombi. Bilo je to zlatno doba za šabački kajak koje je trajalo sve do izgradnje obaloutvrde i Novog mosta. Te godine je porušena klupska zgrada, kao i vikend naselje na Starom Gradu i popularna "Mačvina" plaža, koja se nalazila izmedu sadašnje "Alaske kolibe" i Novog mosta. Za šabačke kajakaše nastupili su teški dani.
Kajak klub se privremeno seli u staru tursku tvrđavu na obali Save, gde nema elementarnih uslova za bavljenje sportom. Ipak, u tom periodu, zahvaljujući velikom entuzijazmu pojedinaca, postiže i najbolje rezultate u pojedinačnoj konkurenciji (gubitkom klupskih prostorija nije moglo biti reči o masovnost).
"Privremeni" smeštaj trajao je preko 15 godina. Tada klub, uz veliko zalaganje predsednika kluba, Aleksić Velimira, uspeva da dobije kućicu na Starom gradu, koju je nekada koristilo ugostiteljsko preduzeće "Sava" i dozvolu za podizanje montažnog hangara za čamce. Kajakaši su iz tame turske tvrđave izašli na svetlo dana, ali još uvek nisu imali potrebne uslove za kvalitetno bavljenje sportom.
Dolaskom na čelo kluba nekadašnjeg kajakaškog asa, Aleksić Miroslava, za klub nastaju lepši dani. Uz njegovo veliko zalaganje i materijalnu podršku klub, napokon, dobija na korišćenje pravi objekat, sa potrebnom infrastrukturom, u kome se danas nalazi.
Kajak klub "Zorka-Color" danas predstavlja jedan moderno uređen i organizovan sportski kolektiv. Na prostoru od preko 450 m2 nalazi se hangar za smeštaj čamaca, svlačionice sa tuš-kabinama, prostrana teretana sa potrebnim rekvizitima, kancelarija sekretara kluba i ostava.
U klubu postoje četiri takmičarske selekcije, rekreativna sekcija i škola kajaka. Klub broji preko pedeset članova. Pored dve uzastopne titule ekipnog prvaka države u seniorskoj konkurenciji (2003. i 2004.) u svoju bogatu riznicu, u 2006. godini dodao je i zlatnu medalju sa Prvenstva sveta za seniore, koju je osvojio Milan Đenadić veslajući četverac na 200 m. U istorijskom uspehu pomogli su mu Ognjen Filipović (Čačak), Dgaran Zorić (Bačka Palanka) i Bora Sibinkić (Novi Sad). |